RC-Area 1/10th Electric Masters – Live Coverage

849

RC-Area Masters

We are proud to provide live event coverage from our very first RC-Area 1/10th Electric Masters which is currently taking place here at the US style indoor dirt track that is Storm Valley Raceway! Please check back throughout the day for updates, photos and more! 

4WD Winners

Congratulations to Birthday Boy Mitchell Booth who TQ’d and won 4WD ahead of Ryan Lawrence and Leigh Richardson! 2WD was won by TQ man Richard Lowe with Ross Barras and Ashlee Owen completing the podium!

2WD Winners

2WD A Final Results:

  1. Richard Lowe
  2. Ross Barras
  3. Ashlee Owen
  4. Iain Mellish
  5. Gavin Collingwood
  6. Toby Stephenson
  7. Martin Pearson
  8. Paul Farrand
  9. Paul Avery

4WD A Final Results:

  1. Mitchell Booth
  2. Ryan Lawrence
  3. Leigh Richardson
  4. Glen Howard
  5. Graham Howard
  6. Robert Childe
  7. James Helliwell

Overall Qualifying 2WD:

  1. Richard Lowe
  2. Ross Barras
  3. Ashlee Owen
  4. Martin Pearson
  5. Gavin Collingwood
  6. Toby Stephenson
  7. Iain Mellish
  8. Paul Avery
  9. Rob Mills
  10. Paul Farrand
  11. Daniel Austin
  12. Barry Hearn
  13. Steve Brooke
  14. Andy Brooke

TQ's at RC-Area MastersRichard Lowe & Birthday Boy Mitchell Booth TQ

Overall Qualifying 4WD:

  1. Mitchell Booth
  2. James Helliwell
  3. Leigh Richardson
  4. Ryan Lawrence
  5. Graham Howard
  6. Robert Childe
  7. Glen Howard
  8. Paul Farrand
  9. Matt Thornewill
  10. Clive Maland
  11. Duncan Rist

Q3 Results for 2WD:

  1. Richard Lowe
  2. Ross Barras
  3. Ashlee Owen
  4. Gavin Collingwood
  5. Iain Mellish
  6. Martin Pearson
  7. Paul Avery
  8. Toby Stephenson
  9. Paul Farrand
  10. Rob Mills
  11. Daniel Austin
  12. Barry Hearn
  13. Steve Brooke
  14. Andy Brooke

RC-Area Masters

Q3 Results for 4WD:

  1. James Helliwell
  2. Mitchell Booth
  3. Leigh Richardson
  4. Ryan Lawrence
  5. Graham Howard
  6. Glen Howard
  7. Robert Childe
  8. Paul Farrand
  9. Clive Maland
  10. Matt Jackson
  11. Mark Thornewill
  12. Duncan Rist

Q2 Results for 2WD:

  1. Richard Lowe
  2. Ross Barras
  3. Ashlee Owen
  4. Gavin Collingwood
  5. Martin Pearson
  6. Toby Stephenson
  7. Iain Mellish
  8. Paul Avery
  9. Rob Mills
  10. Paul Farrand
  11. Daniel Austin
  12. Steve Brooke
  13. Barry Hearn
  14. Andy Brooke

Q2 Results for 4WD:

  1. James Helliwell
  2. Mitchell Booth
  3. Ryan Lawrence
  4. Leigh Richardson
  5. Graham Howard
  6. Robert Childe
  7. Glen Howard
  8. Paul Farrand
  9. Clive Maland
  10. Matt Jackson
  11. Mark Thornewill
  12. Duncan Rist

After Q1 2WD:

  1. Ross Barras
  2. Richard Lowe
  3. Gavin Collingwood
  4. Ashlee Owen
  5. Toby Stephenson
  6. Paul Avery
  7. Martin Pearson
  8. Iain Mellish
  9. Rob Mills
  10. Paul Farrand
  11. Steve Brooke
  12. Daniel Austin
  13. Barry Hearn
  14. Andy Brooke

Quali

After Q1 4WD:

  1. James Helliwell
  2. Mitchell Booth
  3. Leigh Richardson
  4. ryan Lawrence
  5. Graham Howard
  6. Robert Childe
  7. Paul Farrand
  8. Clive Maland
  9. Glen Howard
  10. Mark Thornnewill
  11. Matt Jackson
  12. Duncan Rist

 

Practice 1 2WD:

  1. Gavin Collingwood
  2. Paul Avery
  3. Ross Barras
  4. Toby Stephenson
  5. Martin Pearson
  6. Iain Mellish
  7. Daniel Austin
  8. Rob Mills
  9. Paul Farrand
  10. Barry Hearn
  11. Steve Brooke
  12. Andy Brooke
  13. Ashlee Owen
  14. Richard Lowe

Practice 2 2WD:

  1. Ross Barras
  2. Richard Lowe
  3. Gavin Collingwood
  4. Toby Stephenson
  5. Paul Avery
  6. Paul Farrand
  7. Daniel Austin
  8. Martin Pearson
  9. Iain Mellish
  10. Rob Mills
  11. Steve Brooke
  12. Barry Hearn
  13. Andy Brooke
  14. Ashlee Owen

RC-Area Masters

Practise 1 4WD:

  1. Mitchell Booth
  2. James Helliwell
  3. Robert Childe
  4. Ryan Lawrence
  5. Paul Farrand
  6. Leigh Richardson
  7. Graham Howard
  8. Glen Howard
  9. Clive Maland
  10. Duncan Rist
  11. Matt Jackson
  12. Mark Thornewill

Practise 2 4WD:

  1. Mitchell Booth
  2. James Helliwell
  3. Leigh Richardson
  4. Ryan Lawrence
  5. Robert Childe
  6. Paul Farrand
  7. Graham Howard
  8. Mark Thornewill
  9. Glen Howard
  10. Ducncan Rist
  11. Clive Maland
  12. Matt Jackson